Start arrow Historia szkoły arrow Historia gimnazjum
Autor: Sabina Wiktorowicz
27.02.2013.

Krótka historia gimnazjum w Popielawach

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 15.02.1999r. w naszym kraju powstał nowy typ szkoły- gimnazjum. Po wielu debatach i różnych analizach Wójt i Rada Gminy Rokiciny podjęli decyzję, że na terenie tej gminy taka placówka będzie w Popielawach. Zadecydowały o tym warunki lokalowe. Szkoła w Rokicinach  okazała się za mała, by uczęszczali do niej poza uczniami klas I- VI gimnazjaliści, a w Popielawach znajdował się otwarty niedawno nowy budynek szkolny. Od 1 IX 1999r. dotychczasowi uczniowie SP zaczęli dojeżdżać do Łaznowa, a zgodnie z zaleceniami ministerstwa w odrębnym miejscu rozpoczęło działalność gimnazjum. Jego dyrektorem została, wybrana przez Radę Gminy, pani Małgorzata Lewandowska. Swoją trudną i odpowiedzialną funkcję zaczęła pełnić jeszcze przed wakacjami, gdyż należało zatrudnić dobrą kadrę nauczycielską i przygotować placówkę do nowych zadań.
     W pierwszej Radzie Pedagogicznej Publicznego Gimnazjum w Popielawach (taką nazwę otrzymała szkoła) znaleźli się: Sabina Wiktorowicz, Elżbieta Woźna, Urszula Mazur- Stasiak, Jolanta Brzeska, Elżbieta Radomska, Sylwia Bus, Aneta Kopczyńska (zastąpiona w listopadzie przez Pawła Bielińskiego), Ewa Frączkowska, Sławomira Cieślik, Teresa Indrzejczyk, Ewa i Wojciech Jędrzejec. Oczywiście większość nauczycieli pracowała w niepełnym wymiarze godzin, gdyż w gimnazjum były tylko trzy klasy pierwsze.
      Już po roku pracy udało się pani Dyrektor pozyskać dla szkoły pierwsze komputery (pisała o tym nawet prasa lokalna), a utworzenie pracowni komputerowej powierzyła zatrudnionemu od września 2000 roku panu Jackowi Urbaniakowi. W czasie pierwszych wakacji powstała nowa sala do ćwiczeń utworzona z dwóch klas na parterze. Było to rozwiązanie tymczasowe, gdyż wszyscy czekali na powstanie dużej sali gimnastycznej, jaka powinna znajdować się przy każdym gimnazjum. W listopadzie nastąpiło otwarcie stołówki szkolnej, którą prowadziła pani M. Truszczyńska. Młodzież mogła zakupić w niej herbatę i smaczne kanapki. Później pojawiły się także ciepłe domowe obiady.
W miarę przybywania klas do gimnazjum pojawili się również nowi nauczyciele: pani Monika Dziedzińska, pan Michał Kurzyk , a także pedagog szkolny pani Beata Żak. Dzięki zabiegom pani Dyrektor udało się uruchomić w szkole siłownię i w ten sposób lekcje wychowania fizycznego stały się bardziej atrakcyjne, a młodzież poprawiała skutecznie tężyznę fizyczną. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem w historii nie tylko naszego gimnazjum był pierwszy egzamin dla uczniów kończących szkołę. Odbył się on 14- 15 maja 2002r.
     Po trzech latach sprawowania swej funkcji pani M. Lewandowska przystąpiła do konkursu na dyrektora gimnazjum i otrzymała to stanowisko na kolejne kadencje. By łatwiej było sprostać wszystkim biurokratycznym wymogom, poprosiła o przydzielenie do szkoły sekretarki. Na początku sekretariat działał tylko przez dwa dni, ale dziś funkcjonuje w pełnym wymiarze. Wstrząsającym wydarzeniem była dla wszystkich pracowników i uczniów nagła śmierć pana Jacka Urbaniaka, który zdążył zainstalować w 2003r. nowe komputery (poprzednie zostały skradzione przez włamywaczy). Jego miejsce zajął młody informatyk pan Tomasz Deka, a muzyki zaczęła uczyć pani Anna Karp (zamiast pana Jędrzejca).
     Tak jak we wszystkich szkołach od roku 2006 zaczął obowiązywać w naszym gimnazjum strój szkolny. Na temat jego wyglądu mogli się wypowiedzieć zarówno uczniowie jak też rodzice. Opracowano także logo szkoły znajdujące się na mundurku. Chociaż pan R. Giertych przestał być ministrem edukacji narodowej (to on wprowadził rozporządzenie o stroju szkolnym), to w naszym gimnazjum pozostała tradycja noszenia mundurków. Została także zatrudniona nowa pani pedagog- Justyna Stawiana.
W 2007 roku nasza placówka wzbogaciła się o pierwszy projektor filmowy i duży ekran, a cztery lata później pojawiła się pierwsza tablica interaktywna. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej wyposażona została pracownia chemiczna, a realizacja projektów edukacyjnych pozwoliła wzbogacić szkołę o kolejne projektory i dużą tablicę interaktywną.
Po wielu staraniach w 2011 roku rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej i dziś z utęsknieniem czekamy na jej oficjalne otwarcie.
     Historia naszego gimnazjum to nie tylko zmiany wyglądzie i wyposażeniu sal, ale przede wszystkim działalność dydaktyczno- wychowawcza. Od początku istnienia gimnazjum nie tylko kładliśmy nacisk na bardzo dobre przygotowanie uczniów do egzaminu i dalszej edukacji, ale dawaliśmy młodzieży szansę wszechstronnego rozwoju poprzez udział w różnych kołach zainteresowań (np. turystycznym, dziennikarskim, ekologicznym, teatralnym), które działają do dziś. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach i zawodach, odnosząc w nich znaczące sukcesy (m. in. laureaci konkursu biologicznego, historycznego czy geograficznego). Już w 1999 roku nawiązaliśmy współpracę z proboszczem parafii w Łaznowie, gdzie wystawialiśmy jasełka. Uczniowie prezentowali przedstawienia okolicznościowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach, Domu Pomocy Społecznej w Łaznowskiej Woli i angażowali się w przygotowanie imprez kulturalnych na szczeblu gminnym i powiatowym w Tomaszowie Maz. Od 2004 roku prowadzą akcje wolontariatu, zdobywając fundusze ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych prac i wspierając różne osoby potrzebujące pomocy. Na terenie szkoły angażują się w działania profilaktyczne i samorządowe. Realizują z dużym zaangażowaniem różne projekty edukacyjne, zdobywając nie tylko wiedzę i umiejętności, ale przyczyniają się do rozwoju naszej placówki.
Zmieniony ( 24.09.2016. )

23 Stycznia 2018
Emerencja, Ildefons,
Jan, Klemens, Maria,
Rajmund, Rajmunda,
Wrócisława

do ferii zimowych pozostało

29. January 2018, 08:00

« < Styczeń 2018 > »

Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia.

Odwiedza nas 1 gość