Start arrow Historia szko造 arrow Historia szko造
Historia szko造 w Popielawach Utw鏎z PDF Drukuj Pole znajomemu
Autor: Dominika Waszczykowska
05.07.2011.

,,Przesz這嗆- jest to dzi, tylko cokolwiek dalej” (C.K. Norwid)

czyli zanim powsta這 Publiczne Gimnazjum w Popielawach.

Krótka historia Szko造 Podstawowej w Popielawach

Drodzy Koledzy i Kole瘸nki, chcia豉bym Wam przybli篡 krótk histori powstania naszej szko造. To miejsce szczególne, w którym zdobywa這 wiedz i uczy這 si patriotyzmu kilka pokole Popielaw i okolic. Najstarsze dzieje szko造 zapisane s w kronikach z tamtych lat.

Szko豉 w Popielawach zosta豉 wybudowana przed drug wojn 鈍iatow, podczas której zosta豉 zniszczona. Urz璠uj帷y do roku 1955 kierownik Surosz Józef wraz z komitetem rodzicielskim dostawi trzy budynki i ogrodzenie oraz gruntownie odnowi szko喚. W roku szkolnym 1957r. jej kierownictwo obj掖 pan Wojtasiak Leszek. W dniu 1.09.1958r. nowy rok szkolny rozpocz窸o 200 uczniów. Warunki pracy i nauki by造 ci篹kie. W siedmioklasowej szkole pracowa這 sze軼iu nauczycieli, a lekcje odbywa造 si w czerech izbach lekcyjnych na dwie zmiany. Spo貫cze雟two Popielaw my郵a這 o poprawie tej sytuacji. W grudniu powsta Komitet Budowy Szko造, którego przewodnicz帷ym zosta pan  Józef So雘a, a 11.01.1959r.zosta造 zebrane pierwsze pieni康ze na budow nowej placówki. 1 wrze郾ia 1963r. kierownictwo szko造 obj掖 pan Edward Kul庵. 1.09.1966r. zosta豉 po raz pierwszy wprowadzona klasa VIII. Trwa造 starania o budow naszej szko造, z powodu trudno軼i lokalowych wynaj皻o mieszkania w domu p. So雘y, gdy brakowa這 sal lekcyjnych.  W roku szkolnym 1970/71 kierownikiem szko造 zosta pan  Zdzis豉w Piechota, a  od 1976 na czele szko造 sta  dyrektor  Micha Pluta. Warunki pracy nadal by造 trudne, nauka odbywa豉 si w dwóch budynkach. Jesieni 1982 roku zosta豉 zako鎍zona budowa murów szatni szkolnej i gabinetu dyrektora. Uko鎍zono je w roku szkolnym 1983/84.

Bardzo wa積 dat jest 22.12.1983r, poniewa wtedy zosta powo豉ny Komitet Rozbudowy Szko造, który mia si zaj望 pracami organizacyjnymi zwi您anymi z budow nowego obiektu szkolnego (zwano to rozbudow, by inwestycja mog豉 zaistnie). W roku szkolnym 1984/85 na stanowisko  nowego dyrektora zosta豉 powo豉na p. T. Rudzi雟ka, a pan  M. Pluta zosta oddelegowany na stanowisko gminnego inspektora o鈍iaty w Rokicinach.

W roku szkolnym 1986/87 ruszy造 prace przy budowie nowego budynku szkolnego, 18 pa寮ziernika dokonano pomiarów i wyznaczono teren pod budow, a dwa dni pó幡iej prace rozpocz皻o na dobre. W zwi您ku z tym dnia 08.01.1987 i 24.02.1987 ukaza造 si pierwsze wzmianki  w gazecie ,,G這s Robotniczy”. Po zimowej przerwie tz 11.02.1988 kontynuowano  budow szko造, któr oddano do u篡tku w 1991r. Otrzyma豉 ona imi Batalionów Ch這pskich i sztandar oraz wmurowano tablic pami徠kow, która do dzi widnieje przy wej軼iu do szko造. Nowym dyrektorem, w 1990r zosta豉 pani El瘺ieta Radomska.

Po wprowadzeniu reformy o鈍iaty 1.09.1999 w murach tej placówki rozpocz窸o dzia豉lno嗆 gimnazjum. Od samego pocz徠ku jego dyrektorem jest p. Ma貪orzata Lewandowska. Nasze gimnazjum nie ma imienia ani sztandaru, ale my郵, 瞠 wszyscy dobrze si w nim czuj. Mo瞠 niebawem uda si zrealizowa projekt, o którym wszyscy marz- budow sali gimnastycznej. Historia szko造 podstawowej uczy, 瞠 marzenia si spe軟iaj, cho trwa to nieraz bardzo d逝goMrugni璚ie.

,,Przesz這嗆 zachowana w pami璚i, staje si cz窷ci tera幡iejszo軼i” (T. Kotarbi雟ki)

Oto kilka ciekawostek z 篡cia uczniów Szko造 Podstawowej w Popielawach

• Od 1958r. dzia豉 zespó muzyczny prowadzony przez pana Marciucha , a od 1959 rozpocz窸a dzia豉lno嗆  spó責zielnia  uczniowska ,,Pierwiosnek”.
  • Od 1960 dzia豉豉 organizacja harcerska, a od 1968r. organizacja zuchowa, któr prowadzi豉 pani T. Piotrowska.
  • Uczniowie sami produkowali p造ty chodnikowe uk豉dane pó幡iej przed szko陰( 1962r.)
  • Od pocz徠ku istnienia szko造 dla dzieci by造 organizowane wycieczki. Zarówno turystyczne np. do Krakowa, Trójmiasta czy υdzi, ale te kulturalne np. rewia na lodzie czy do kina. Niestety, wiele dzieci nie mog這 wyjecha z powodu trudnych warunków materialnych. (3.12.1960 r. zorganizowano wyjazd do kina na film pt.,, Krzy瘸cy”(ten sam, który dzi ogl康amy na kasetach).
  • Odbywa造 si ró積e uroczysto軼i np. z okazji Dnia Nauczyciela, Choinka, Dzie Kobiet, ale by造 te apele z okazji Dnia Ludowego Wojska Polskiego czy 20-lecia PRL.
  • Wiosn organizowano rozgrywki sportowe i wycieczki rowerowe.
  • W  roku 1966 obchodzona by豉 uroczysto嗆 1000lecia Pa雟twa Polskiego i z tej to okazji w szkole odby這 si wiele imprez okoliczno軼iowych.
  • 25.05.1966r. - w dniu 鈍i皻a ludowego w Popielawach zosta oddany do u篡tku dom ludowy, przy którym pomaga豉 tak瞠 m這dzie z naszej szko造. 8.09.1981r. uczniowie z naszej szko造 wzi瘭i udzia w uroczystym otwarciu drogi asfaltowej przez Popielawy.
  • Dnia 13 grudnia 1981r. w naszym kraju og這szono stan wojenny.  Od tego dnia zacz窸y si  te przedwczesne ferie zimowe. Wtedy nie tylko trudniej si pracowa這, ale i zawieszone zosta造 wszystkie rozrywki i imprezy kulturalne.
  • Go軼iem szko造 by aktor August Kowalczyk wi瞛ie Auschwitz, który opowiada o swoich  prze篡ciach zwi您anych z  drug wojn 鈍iatow, oraz niewidomy artysta Ryszard Gruszczy雟ki. Przedstawi on swój 篡ciorys i ci篹k drog jak musia prze篡, aby zosta artyst.
Zmieniony ( 24.09.2016. )

18 Sierpnia 2018
Imieniny obchodz:
Agapit, Bogus豉wa,
Bronis豉w, Bronisz,
Helena, Ilona,
Klara, Tworzys豉wa

do wakacji pozosta這

22. June 2018, 12:00
Pozosta造 czas

« < Sierpie 2018 > »
N P W C P S

Pogoda na dzi

A co s造cha w Rokicinach? :)

Istotn i konieczn cech wolno軼i jest to, i jest usytuowana.

Odwiedza nas 9 go軼i