paź 28 2017
Historycznie i naukowo w Łodzi Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
28.10.2017.

20 października uczniowie z klas III a, b pod opieką pani S. Bus i pani S. Wiktorowicz wybrali się na wycieczkę do stolicy naszego województwa. Jej celem było poznanie miejsc związanych z Holokaustem i martyrologią mieszkańców Łodzi podczas II wojny światowej. Pogoda dostroiła się do atmosfery wycieczki- mgła i pochmurne niebo podkreślały melancholię i smutek odwiedzanych miejsc.

Zaczęli od Muzeum Radegast, czyli miejsca przy bocznicy kolejowej skąd transportowano Żydów z getta do obozów zagłady. Upamiętniają to pomniki w kształcie macew(żydowskich tablic nagrobnych), na których widnieją napisy tych miejsc, gdzie masowo ginęli. Poza tym na terenie muzeum znajduje się rekonstrukcja muru getta z wmurowanymi tablicami pamiątkowymi i długi tunel prowadzący do pieca krematoryjnego. Przy torach stoi drewniany budynek pełniący funkcję sali muzealnej, w której zgromadzono eksponaty związane z historią łódzkiego getta.
Kolejne miejsca związane z Holokaustem to Park im. Szarych Szeregów oraz Park Ocalałych. Obydwa znajdują się na terenie dzielnicy Bałuty, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowało się getto. W pierwszym z nich uczniowie zobaczyli pomnik w kształcie pękniętego serca oraz tablicę upamiętniającą najmłodsze ofiary zagłady, czyli dzieci żydowskie( w tym miejscu znajdował się obóz dla dzieci). W Parku Ocalałych ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił Pomnik Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata{ ściany z tabliczkami upamiętniającymi tych, którzy z narażeniem własnego życia ratowali podczas okupacji Żydów). Na terenie tego parku rosną drzewa posadzone w 2004 roku przez ocalałych z zagłady(stąd nazwa), a na usypanym Kopcu Pamięci znajduje się pomnik wybitego łodzianina- Jana Karskiego. Można było przysiąść się do niego na specjalnej ławeczce. Ciekawym obiektem okazało się również Centrum Dialogu im. Marka Edelmana powstałe w 2010 roku. Jego celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej.
Na zakończenie części historycznej wycieczki uczniowie udali się do Radogoszcza, by zobaczyć ekspozycję w muzeum, które powstało na terenie hitlerowskiego więzienia policyjnego dla Polaków. Opowieść pani przewodnik i eksponaty wywarły na wszystkich wstrząsające wrażenie.
Ostatnim punktem wyprawy do Łodzi było Centrum Nauki EC1, a w nim pokaz w planetarium dotyczący historii lotów. To nie tylko fascynująca lekcja fizyki, historii i astronomii, ale również popis możliwości współczesnej techniki… Warto było tam się znaleźć chociaż na 45 minut! Pełni wrażeń duchowych gimnazjaliści udali się do Manufaktury. Dzięki życzliwości pani pilot U. Sobczak obejrzeli jeszcze salę jadalną w Pałacu I Poznańskiego, a potem sami poszli coś zjeść …Do domu wrócili bogatsi o wiele informacji i niezapomniane przeżycia.
Zmieniony ( 28.10.2017. )

« poprzedni artykuł   następny artykuł »

14 Grudnia 2017
Alfred, Arseniusz,
Izydor, Naum,
Pompejusz, Sławobor,
Spirydion

22. December 2017, 14:30

« < Grudzień 2017 > »

Można kochać i chodzić samemu po ciemku; z przyjaźnią jest inaczej - ta zawsze wzajemna.

Odwiedza nas 1 gość