wrz 27 2016
Archimedes Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
27.09.2016.

Archimedes z Syrakuz

Był jednym z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych greckich matematyków, fizyków i konstruktorów. Urodził się w bogatym, handlowym mieście Syrakuzy na Sycylii, będącym wówczas kolonią grecką. Jego ojciec - Fidiasz - był astronomem i od małego wpajał synowi zamiłowanie do badań naukowych. Młody Archimedes dużo podróżował. Wykształcenie zdobył w słynnej bibliotece w Aleksandrii.


W „Elementach mechaniki” wyłożył podstawy mechaniki teoretycznej.


Sformułował i udowodnił prawo dźwigni.


Odkrył jedno z podstawowych praw hydro- i aerostatyki - prawo wyporu - zwane dziś jego imieniem. Podobno odkrył je kąpiąc się w napełnionej po brzegi wannie, z której przelała się woda. Z radości wyskoczył z kąpieli tak, jak stał, i biegał nago po ulicach Syrakuz krzycząc Eureka! (co znaczy "odkryłem").


Jest autorem księgi "O równowadze figur płaskich", czyli o środkach ciężkości figur i wykorzystaniu ich do obliczania pól i objętości.


Zbudował globus i planetarium.


Był pomysłodawcą wielu wynalazków takich jak: przenośnik śrubowy (ślimacznice), organy wodne, machiny obronne. Zajmował się też udoskonalaniem wielokrążka.


Ciekawostki:

O Archimedesie krążyło wiele anegdot i nawet jeśli nie wszystkie są zupełnie prawdziwe, to jednak dają pojęcie o tym wielkim człowieku.

 Archimedes był zamożny i przyjaźnił się z królem Syrakuz. Podobno pewnego dnia król zadał mu trudne pytanie. Pragnął mianowicie dowiedzieć się, czy jego koronę wykonano z czystego złota, czy też złotnik oszukał go, mieszając je z jakimś tańszym metalem. Archimedes nie mógł tego rozstrzygnąć aż do dnia, gdy wstępując do wanny, spostrzegł nagle, że poziom wody rośnie, w miarę jak zanurza się jego ciało. Wyskoczył wówczas z wanny i biegł nagi ulicami, krzycząc: "Eureka! Eureka!", co znaczy "Znalazłem!" Potem dokonano eksperymentu z koroną. Archimedes mógł określić jej wagę, mierząc wzrost poziomu wody po jej zanurzeniu. Później wziął kawałek czystego złota o wadze korony i zanurzył go w wodzie. Czy miał tę samą wyporność co korona? Czy poziom wody podniósł się do tej samej wysokości? Nie! A zatem korona nie została wykonana z czystego złota i złotnika ścięto.


Zmieniony ( 27.09.2016. )
 


Imieniny

24 Stycznia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Chwalibóg, Felicja,
Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz

Wydarzenia

do ferii zimowych pozostało

Odliczanie do
29. January 2018, 08:00
Pozostały czas
5 dni
2 godzin
23 minut

Kalendarz

« < Styczeń 2018 > »
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Pogoda na dziś

A co słychać w Rokicinach? :)

Cytat dnia

Gdy odczuwamy brak samych siebie, wszystkiego nam brak.

Aktualnie